13/01/2009 - Σύλλογος Υπαλλήλων Εθνικής Ασφαλιστικής

Ανακοίνωση : ΣΥΛΛΟΓΟΣ : 17-02-2017

24ωρη πανελλαδική απεργία την Πέμπτη 23/2/2017

Στη χθεσινή έκτακτη Γενική Συνέλευση του Συλλόγου, που πραγματοποιήθηκε με μαζική συμμετοχή των εργαζομένων, αποφασίστηκε η προκήρυξη 24ωρης πανελλαδικής απεργίας την Πέμπτη 23/2/2017, με τη συμμετοχή όλων των εργαζομένων.

Στις 7:00 το πρωί της Πέμπτης στην πλατεία του κεντρικού κτιρίου όλοι μαζί θα περιφρουρήσουμε την είσοδο της Εταιρίας.

Η πορεία μας θα ξεκινήσει από τη Λεωφόρο Συγγρού, θα κατευθυνθεί στο Υπουργείο Οικονομικών, και στη συνέχεια θα καταλήξει στα κεντρικά της ΕΤΕ.

Όλοι μαζί, μαζί με τους συναδέλφους μέσω ICAP - που η Διοίκηση της Εταιρίας συνεχίζει να τους θεωρεί συναδέλφους δεύτερης κατηγορίας - θα διαδηλώσουμε απέναντι σε αυτούς που προσπαθούν να μας ξεπουλήσουν.

Και ζητούμε τη συμπαράσταση όλων:

Τη συμπαράσταση των συνταξιούχων συναδέλφων, που παρέδωσαν στα δικά μας χέρια την Εταιρία και επιθυμούν να τη δουν να μεγαλώνει και όχι να ξεπουλιέται.

Τη συμπαράσταση του παραγωγικού δικτύου που βιώνει μαζί μας την καθημερινότητα και την πίεση της δουλειάς.

Τη συμπαράσταση των γραμματέων ζωής που δίπλα μας αγωνίζονται για την εργασιακή τους ασφάλεια.

Τη συμπαράσταση φορέων και Συλλόγων που θέλουν να δηλώσουν την αλληλεγγύη τους στον αγώνα μας.

Τη συμπαράσταση του κάθε πολίτη που δεν θέλει να δει να ξεπουλιέται ακόμα μια κερδοφόρα ελληνική επιχείρηση.

Γιατί οι εργαζόμενοι της Εταιρίας μας δίνουν για άλλη μια φορά τον αγώνα της αξιοπρέπειας . . .

Γιατί ο μόνος χαμένος αγώνας είναι αυτός που δεν δίνεται . . .

Συναδελφικά,
Το Δ.Σ.